16++.jpg
12.jpg
JPG.jpg
certifikát chs na web.jpg
Vítejte na stránkách malé registrované oficiální chovatelské stanice barevných yorkshire terriérů.Jsme z okresu Kolín ,byli jsme několik let členi IHR ,následně  také německého klubu 1PRV a od roku 2020 jsme  přešli zpátky do  klubu IHR e.V .Najít u nás  můžete barvy Biewer ,Choco,Choco without tan(bez pálení) , Dark Choco,Dark Choco without tan ,Dark sable ,Black  a  Black without tan
 

 
  • Štěňátka od nás jsou odchováváni v rodinném domě v kruhu rodiny , kde jsou postupně socializována.Na našem  prvním místě je zdravé,krásné,spokojené štěně.Vše se točí kolem nich ,vše jim podřizujeme -rádi.
  • Spokojenost našich pejsků , která se přenáší do spokojenosti jejich nových majitelů je pro nás velmi důležitá  proto prosíme,aby si  štěně od nás pořídili opravdu seriozní zájemci. 
  • Color Yorkshire Terrier je barevný jorkšírek ,společenské a inteligentní plemeno. Je vhodné i pro agility,ale i jako společník do bytu (nelíná) . Jedinci bez tanu (pálení ) jsou ve vyšší cenové relaci.
  • Všem majitelům našich odchovů  jsme k dispozici nonstop v denních i pozdních hodinách, mohou si tak kdykoliv napsat nebo  zavolat o radu.
  • Samozřejmostí je řádná kupní smlouva s uvedením ceny, Europas s očkováním, čip, pravidelné odčervování a preventivně ošetřeni proti parazitům.
  • Se štěnětem si odnesete výbavičku(pelíšek,hračku s vůní maminky a sourozenců a kamarádů , krmení do začátku na které je zvyklé )(po odstavu začínáme RC Starterem poté pokračujeme Royal Canin Mini Puppy  plus konzervičky 100% maso nejlépe kachní ,krůtí a králičí . Nad rok pak krmíme granulemi Josera  Miniwell nebo Royal Canin Mini Adult + denně 100 % konzervy mimo drůbežích. .Maminky a kojená miminka jsou krmeny Royal Canin starter   .S tímto krmivem jsme my i naši pejsci dlouhodobě spokojeni a my také ,když vidíme jak prospívají . V případě zájmu rádi poradíme.Volejte prosím spíše odpoledne a večer není problém do půlnoci :)  (605   800 420)

    V lednu 2017 jsme změnili název Chs z důvodu sjednocení mých Chs (chováme ještě Africké Pygmy ježky  z Cane Od hradeb na název from the Walls (Od hradeb) .
     

Anatomie chrupu psa

Psi stejně jako lidi mají během svého života dvě sady zubů. První je sada mléčných zubu, která se následně mění za sadu zubů trvalých. Tato výměna probíhá přibližně od 3. měsíce a je ukončena kolem 8 měsíce života. Pokud se stane, že nějaké zuby z mléčného chrupu nevypadnou a vyskytují se současně se zuby trvalými, je potřeba tyto zuby v celkové anestézii vytrhnout.

Mléčný chrup tvoří 28 zubů

Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4 
Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4

Trvalý chrup tvoří 42 zubů

I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2 
I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2,M3

 

 

Sada mléčného chrupu se odlišuje tím, že vněm nejsou žádné stoličky a chybí první premoláry.

 

Schéma trvalého chrupu

 

I1-I3 – řezáky, C –špičák, P1-P4 – premolár, M1-M3 – stoličky

 

 

                                 

  

Dle prořezání chrupu, lze odhadnou stáří zvířete :

3 - 5 týdnů - prořezávají se mléčné špičáky 
4 - 6 týdnů - prořezávají se mléčné řezáky 
5 - 6 týdnů - prořezávají se mléčné třenové zuby -  první premolár roste pouze jako zub trvalý

3 - 5 měsíců - objevují se trvalé řezáky 
4 - 5 měsíců - objevují se první třenové zuby 
5 - 6 měsíců - objevují se trvalé druhé až čtvrté třenové zuby a  druhé stoličky 
5 - 7 měsíců - objevují se trvalé špičáky 
6 - 7 měsíců - objevují se třetí stoličky, v tomto věku často nacházíme zdvojené špičáky, tzn. mléčné i trvalé vedle sebe

  

Typy skusu

Nůžkový skus

 

U většiny plemen je požadován nůžkový skus. To znamená, že řezáky spodní čelisti přiléhají těsně za řezáky v horní čelisti.

 

Klešťový skus

Pokud na sebe řezáky v horní a dolní čelisti nasedají přímo, jedná se klešťový skus.

Při tomto postavení zubů, dochází rychle k jejich opotřebení.

 

Předkus

Předkusem označujeme stav kdy je spodní čelist delší než horní.

Toto postavení zubů se u některých plemen běžně vyskytuje např. boxer.

 

Podkus

Podkus je opačný stav než předkus (horní čelist je delší než spodní).

 

Výměna mléčného chrupu za chrup trvalý

Trvalý zub při svém prořezávání vyrůstá v místě zubu mléčného. Svým růstem tlačí uvnitř dásně na kořen zubu mléčného a zavírá kořenový kanálek, čímž zastavuje jeho výživu a usnadňuje jeho pozdější uvolnění.

Pokud však dojde k situaci, že trvalý zub při svém růstu v dásni nenasedá na kořen zubu mléčného a vychýlí se ze směru růstu, roste podél zubu mléčného nebo jinak ve špatném směru. Kořen mléčného zubu není narušen, zub trvalý vyrůstá v jiné pozici, než je žádoucí a dochází k tzv. zadržení mléčného zubu.

 

Na fotce je 10 měsíční yorkšírský teriér, u kterého došlo k zadržení všech 4 mléčných špičáků a 4 mléčných řezáků.

 

Jediný způsob jak problém vyřešit je pacienta uvést do celkové anestezie a mléčné zuby vytrhnout.

Zuby po extrakci. Zuby je potřeba odstranit i s celými neporušenými kořeny.

 

Stav po odstranění nevypadlých mléčných zubů.

 

 

 

 

 

 

JPG.jpg
autor loga -dcera:Sára Nikolina Lipšová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one